Użytkownicy najpopularniejszego na świecie internetowego portalu turystycznego wybrali 25 największych atrakcji turystycznych w Europie. Zdumiewające jest to, że pierwsze miejsce tego rankingu nie przypadło w udziale muzeom, katedrom, pałacom czy podobnym obiektom, które mogłyby przychodzić nam na myśl, ale wielkiemu, Krytemu Bazarowi w Stambule (Turcja). Znamienne jednak jest, że wszystkie wymienione w rankingu atrakcje charakteryzują się niezwykłą architekturą, pięknem oraz ogromnym znaczeniem dla kultury kontynentu europejskiego. Jak już wspomniano powyżej, na pierwszym miejscu tego wyjątkowego rankingu uplasował się Kryty Bazar w Stambule, zwany też Wielkim Bazarem.

Bazar zajmuje powierzchnię około 30 hektarów, ma 61 ulic, blisko 3500 sklepików, liczne restauracje i kawiarnie oraz dwa meczety. Dostać do bazaru, zlokalizowanego wewnątrz gigantycznej hali, można się poprzez 22 bramy. Wielki Bazar to niemal małe miasto, które rocznie odwiedzane jest przez ponad 15 milionów turystów. Stragany z tkaninami, orientalnymi przyprawami i fajkami wodnymi oraz ścisk, gwar i nawoływania przekupek i handlarzy tworzą niepowtarzalną atmosferę tego miejsca, która nie każdemu jednak może odpowiadać.

Odwiedzając Stambuł warto tu jednak zajrzeć choćby na chwilę, bowiem Kryty Bazar prócz niepowtarzalnej atmosfery ma także bardzo bogatą historię sięgająca roku 1464, kiedy to Mehmed Zdobywca wydał rozkaz jego budowy.

By Kacper