To jedna z najbardziej znanych wypoczynkowych miejscowości w Polsce i z całą pewnością jedna z pereł rodzimego wybrzeża. Świnoujście jest miastem-uzdrowiskiem, które każdego roku przyciąga wiele tysięcy gości z różnych stron kraju. Pod wieloma względami jest to miasto wyjątkowe. Po pierwsze, jak na kurort posiada sporą liczbę stałych mieszkańców – ponad 41 tysięcy wedle danych statystycznych z końca 2011 roku.

Jeśli chodzi o gęstość zaludnienia zajmuje piątą pozycję w całym województwie zachodniopomorskim. Na tym nie koniec specyficznych informacji, albowiem na uwagę zasługuje również geograficzna struktura miasta. Łącznie Świnoujście leży na aż 44 wyspach, co jest ewenementem. Tylko trzy z nich są zamieszkane przez ludzi i są to największe ze składowych wysp.

Chodzi o Uznam, Wolin oraz Karsibór. Poszczególne zamieszkane wyspy są podzielone na części, które moglibyśmy porównać do dzielnic. Choć liczba stałych rezydentów na to nie wskazuje, to Świnoujście zajmuje bardzo wysoką, ósmą pozycję w Polsce pod względem powierzchni. Jeśli chodzi o atrakcje miasta, to każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

www.uprawyrolne.com.pl

Z pewnością na uwagę zasługuje charakterystyczna architektura, wynikająca z nadmorskiego charakteru Świnoujścia. Układ urbanistyczny śródmieścia ma status zabytku, ponieważ ukształtował się pomiędzy XVIII a XIX wiekiem. Wieża dawnego kościoła luterańskiego pełni obecnie funkcje punktu widokowego, a także restauracji. Świnoujście posiada jedną z najbardziej zadbanych i najładniejszych plaż w Europie, która codziennie jest oczyszczana za pomocą specjalnych maszyn.

By Kacper