Radary – rola i działanie

Bardzo istotne dla funkcjonowania armii oraz jej zadań obronnych są wszelkiego rodzaju systemy wczesnego ostrzegania, które pozwalają zidentyfikować zagrożenie jeszcze zanim stanie się ono w pełni namacalne. Służby wywiadowcze są w stanie pozyskiwać rozmaite informacje, z których płyną realne wnioski, ale nie tylko wywiad ma tutaj rolę do odegrania. Wojsko dysponuje także środkami technicznymi, które służą do wykrywania potencjalnych zagrożeń. Jednym z ważniejszych są wojskowe radary rozlokowane w różnych strategicznych punktach. Mają one przypisane konkretne zadania, z których najważniejsze są związane z monitorowaniem nieba nad terytorium kraju.
Jeśli w zasięgu radarów pojawi się statek powietrzny, który nie ma prawa naruszać przestrzeni nad danym państwem, może to za sobą pociągać konkretne działania. W pewnych sytuacjach może zapaść decyzja o poderwaniu myśliwców, których celem będzie nakłonienie obcego statku powietrznego do zmiany swojego kursu. Czasami myśliwce dążą do tego, aby sprowadzić pilota na ziemię, gdzie zostanie on „przejęty” przez służby. Stosowane przez światowe armie radary są urządzeniami coraz doskonalszymi, o szerokim zakresie funkcji i bardzo rozbudowanych możliwościach związanych chociażby z wykrywaniem samolotów oraz myśliwców z bardzo dalekiej odległości. Tu także miały miejsce konkretne zmiany technologiczne, ponieważ kiedyś żaden radar nie oferował tak szerokiego zakresu wykrywania obiektów.
Dlatego przestarzałe rozwiązania są sukcesywnie wymieniane na nowe, dzięki którym możliwości lotnictwa i armii jako takiej są jeszcze większe.
Przeczytaj również: Jakie są najnowsze trendy w zabiegach na twarz?
Przeczytaj również: Jak prawidłowo dobrać rozmiar ubrania koszarowego?
Przeczytaj również: Jak dbać o system ogrzewania podłogowego elektrycznego?
Polecane artykuły

Jakie konsekwencje poniesie kierowca jeżeli będzie uczestnikiem wypadku, a pojazd nie będzie posiadał ważnego przeglądu?
Wykonanie okresowego przeglądu technicznego pojazdu jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu, ciągnika rolniczego, motoru oraz każdego innego pojazdu, który bierze udział w ruchu publicznym. Jeżeli podczas rutynowej kontroli okaże się, że pojazd nie posiada ważnego przeglądu technicznego to n

Zatrudnienie w przemyśle chemicznym
Przemysł chemiczny jest sektorem, który poszczycić może się ciągłą dynamiką rozwoju. W roku 2012 w Polsce w branży tej zatrudnienie znalazło prawie 250 tysięcy ludzi. Jest to grupa pracowników, która poszczycić może się wysoką wydajnością pracy, olbrzymią produktywnością oraz stosunkowo niskim kosz