Przemysł metalurgiczny w Polsce
Przemysł metalurgiczny pełni bardzo ważną funkcję w polskiej gospodarce krajowej. Najlepiej rozwinięte w państwie okazuje się hutnictwo żelaza, znane od połowy XIX wieku. Jest ono skupione przede wszystkim na obszarze Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, choć występuje też w indywidualnych ośrodkach, takich jak Częstochowa, Kraków, Warszawa czy Stalowa Wola. Dawniej, po roku 1920, średnia roczna wartość produkcji stali surowej na terenie Polski utrzymywała się na poziomie 1,2 miliona ton.
Produkcja hutnicza zanotowała natomiast duży wzrost w okresie po II wojnie światowej. Bardzo ważny moment dla przemysłu metalurgicznego stanowiło rozpoczęcie budowy Huty Lenina w 1954 roku. Ośrodek ten później przemianowano na Hutę Sendzimira, a aktualnie znajduje się tam ArcelorMittal Poland S.A.
(oddział w Krakowie). Innym bardzo istotnym osiągnięciem tej gałęzi gospodarki krajowej okazało się otwarcie w 1976 roku Huty Katowice. Obecnie zakłady hutnicze w Polsce stosują najnowsze technologie, jednak nie wykorzystują w pełni zdolności produkcyjnych. Niebezpieczny jest także brak zaawansowanej ochrony rynku wyrobów stalowych oraz samo jego ukształtowanie.
Notuje się bardzo duży udział w imporcie, natomiast polskie ośrodki prawie w ogóle nie eksportują towaru za granicę.
napęd bezszczotkowy
Polecane artykuły
Ulubione przez Wielkopolan
Często o tym, dokąd udajemy się na urlop decydują względy komunikacyjne i szerzej rzecz ujmując logistyczne. Dlatego mieszkańcy określonych regionów kierują się zwykle w konkretne miejsca, do których w miarę łatwo dojechać i które są dobrze rozpoznane z uwagi na swoje wypoczynkowe walory. Jeśli mow
Niepełnosprawność a podejmowanie aktywności zawodowej
Ograniczenia w podejmowaniu pracy w niektórych zawodach przez osoby niepełnosprawne, mogą być bardzo zróżnicowane i zależą od stopnia uszkodzenia poszczególnych narządów organizmu. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z uszkodzeniem narządu ruchu, mowy, upośledzeniem umysłowym, czy też inny