Niepełnosprawność – wprowadzenie, cz. 3
Definicje niepełnosprawności zawarte w Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych oraz obowiązującej Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 27 sierpnia 1997 r., wskazują na różne rodzaje niepełnosprawności w oparciu o takie kryteria, jak: zdolność do samodzielnej egzystencji, możliwość podejmowania aktywności zawodowejW definicjach tych można zauważyć jednak pewne braki.
A mianowicie, stopnie niepełnosprawności wyszczególniono jedynie na podstawie stanu psychofizycznego osoby niepełnosprawnej oraz jej zdolności do wykonywania pracy. Nie uwzględniono natomiast podziałów wynikających z rodzaju dysfunkcji organizmu i związanych z tym ograniczeń w wyborze zawodu, a także trudności w znalezieniu pracy.
Należy pamiętać, że osoby niepełnosprawne, które pomimo swej niepełnosprawności zdolne są do podejmowania pracy zarobkowej, dysponują różnym stopniem sprawności i możliwościami wynikającymi z posiadania określonych dysfunkcji, co warunkuje rodzaj aktywności zawodowej, jaki mogą podejmować oraz to, jakimi będą na danym stanowisku pracownikami.
Rehabilitacja i fizjoterapia | Rehvolta Poznań
Polecane artykuły
Ulubione przez Wielkopolan
Często o tym, dokąd udajemy się na urlop decydują względy komunikacyjne i szerzej rzecz ujmując logistyczne. Dlatego mieszkańcy określonych regionów kierują się zwykle w konkretne miejsca, do których w miarę łatwo dojechać i które są dobrze rozpoznane z uwagi na swoje wypoczynkowe walory. Jeśli mow
Niepełnosprawność a podejmowanie aktywności zawodowej
Ograniczenia w podejmowaniu pracy w niektórych zawodach przez osoby niepełnosprawne, mogą być bardzo zróżnicowane i zależą od stopnia uszkodzenia poszczególnych narządów organizmu. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z uszkodzeniem narządu ruchu, mowy, upośledzeniem umysłowym, czy też inny