Niepełnosprawność sensoryczna, cz. 2
W zależności od tego, w jakim stopniu występuje uszkodzenie narządu wzroku, osoby, które wykazują niepełnosprawność sensoryczną możemy podzielić na osoby niewidome i osoby słabowidzące.
Podział taki ma bardzo duże znaczenie z zawodowego punktu widzenia, ponieważ, w zależności od tego, czy osoba niepełnosprawna wykazuje całkowitą czy częściową utratę wzroku, jej sposób postrzegania otaczającego świata i wykonywania czynności zawodowych będzie zupełnie inny.
Osoby, które nie widzą nic, zarówno w życiu codziennym, jak i wykonując pracę zawodową posługują się pozostałymi zmysłami, czyli dotykiem, węchem, słuchem, itd.
Podobnie będą zachowywały się osoby, które zachowały szczątkową zdolność widzenia, nie pozwalającą na posługiwanie się wzrokiem w pracy zawodowej.
Natomiast osoby słabowidzące, które zachowały w pewnym stopniu zdolność widzenia, wykorzystują w czynnościach zawodowych tą zdolność.
Osoby słabowidzące z ustabilizowanym stanem wzroku, charakteryzują się trwałą, ale zarazem stałą wadą, która nie grozi dalszym pogorszeniem wzroku.
Przeciwnie jest u osób słabowidzących z nieustabilizowanym stanem wzroku, który może ulegać ciągłemu pogarszaniu, niekiedy prowadząc nawet do jego całkowitej utraty.
Polecane artykuły
Ulubione przez Wielkopolan
Często o tym, dokąd udajemy się na urlop decydują względy komunikacyjne i szerzej rzecz ujmując logistyczne. Dlatego mieszkańcy określonych regionów kierują się zwykle w konkretne miejsca, do których w miarę łatwo dojechać i które są dobrze rozpoznane z uwagi na swoje wypoczynkowe walory. Jeśli mow
Niepełnosprawność a podejmowanie aktywności zawodowej
Ograniczenia w podejmowaniu pracy w niektórych zawodach przez osoby niepełnosprawne, mogą być bardzo zróżnicowane i zależą od stopnia uszkodzenia poszczególnych narządów organizmu. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z uszkodzeniem narządu ruchu, mowy, upośledzeniem umysłowym, czy też inny