Huta w Chlewiskach
W latach 1890-92 w Chlewiskach powstała huta, będąca własnością rodziny Platerów. Jakiś czas później została przejęta przez Handlowo-Przemysłową Spółkę Akcyjną „Elibor”. W rok wybuchu II wojny światowej oddano ją w dzierżawę Hucie Pokój, pochodzącej z Rudy Śląskiej, jednak ta prowadziła produkcję w tamtejszych zakładach wyłącznie do roku 1940.
Kiedy sytuacja polityczna w Polsce nieco się uspokoiła, niektóre części huty przeznaczono do prowadzenia dalszego procesu produkcji, natomiast pozostałe, uznane za wyjątkowo atrakcyjne pod względem historycznym, objęło opieką Muzeum Techniki w Warszawie. Jednym z głównych zabytków, przyciągających najwięcej zwiedzających, jest imponujący zestaw wielkopiecowy. Co ważne, stanowi on nie tylko jedyny taki obiekt na terenie całego kraju, ale i należy do nielicznych realizacji tego typu w całej Europie.
Na ten rzadko spotykany zestaw składają się: piec, para dmuchaw leżących, wieża wyciągowa, napędzana wodą, dwa komponenty nagrzewnic rekuperatorowych, prażaków rudy oraz odpylacz. Obecnie hutę można zwiedzać przez cały rok. Wstęp dla gości jest płatny.
pompy do betonu warszawa
Polecane artykuły
Ulubione przez Wielkopolan
Często o tym, dokąd udajemy się na urlop decydują względy komunikacyjne i szerzej rzecz ujmując logistyczne. Dlatego mieszkańcy określonych regionów kierują się zwykle w konkretne miejsca, do których w miarę łatwo dojechać i które są dobrze rozpoznane z uwagi na swoje wypoczynkowe walory. Jeśli mow
Niepełnosprawność a podejmowanie aktywności zawodowej
Ograniczenia w podejmowaniu pracy w niektórych zawodach przez osoby niepełnosprawne, mogą być bardzo zróżnicowane i zależą od stopnia uszkodzenia poszczególnych narządów organizmu. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z uszkodzeniem narządu ruchu, mowy, upośledzeniem umysłowym, czy też inny