Mianem metali nieżelaznych, jak sama nazwa wskazuje, określa się wszystkie metale, które nie są żelazem. W Polsce hutnictwo metali nieżelaznych rozwija się bardzo prężnie w wielu różnych ośrodkach. W Zagłębiu Lubińsko-Głogowskim wydobywa się rudy miedzi, które cechują się zawartością około 2% tego pierwiastka w czystej postaci.

Znajdują się one na głębokościach od 800 do 1500 metrów. Niestety, trudne warunki hydrogeologiczne wpływają na zwiększenie się kosztów samego wydobycia, jednak warto zauważyć, że w rudach można odnaleźć także domieszki innych metali, takich jak chociażby srebro. To właśnie dzięki temu pierwiastkowi Polsce udało się zająć miejsce w pierwszej dziesiątce krajów świata, zajmujących się jego wydobyciem.

Huty miedzi są zlokalizowane w Głogowie i Legnicy, a zakłady przetwórcze mieszczą się chociażby w Katowicach, Gliwicach czy Czechowicach- Dziedzicach. Wydobycie rud cynku i ołowiu odbywa się w okolicach Olkusza, Trzebini i Bytomia. Warto zauważyć, że część z tych złóż eksploatuje się od XIII wieku.

Hutnictwem cynku i ołowiu zajmują się ośrodki na Górnym Śląsku, natomiast aluminium – huta w Koninie. Inne ośrodki, skupione na produkcji aluminium, zostały zamknięte na skutek zbyt dużego degradacyjnego wpływu na środowisko.

https://www.llentab.pl/kontakt/olsztyn/

By Kacper