W latach 1890-92 w Chlewiskach powstała huta, będąca własnością rodziny Platerów. Jakiś czas później została przejęta przez Handlowo-Przemysłową Spółkę Akcyjną „Elibor”. W rok wybuchu II wojny światowej oddano ją w dzierżawę Hucie Pokój, pochodzącej z Rudy Śląskiej, jednak ta prowadziła produkcję w tamtejszych zakładach wyłącznie do roku 1940.

Kiedy sytuacja polityczna w Polsce nieco się uspokoiła, niektóre części huty przeznaczono do prowadzenia dalszego procesu produkcji, natomiast pozostałe, uznane za wyjątkowo atrakcyjne pod względem historycznym, objęło opieką Muzeum Techniki w Warszawie. Jednym z głównych zabytków, przyciągających najwięcej zwiedzających, jest imponujący zestaw wielkopiecowy. Co ważne, stanowi on nie tylko jedyny taki obiekt na terenie całego kraju, ale i należy do nielicznych realizacji tego typu w całej Europie.

Europejski producent worków na śmieci i opakowań foliowych

Na ten rzadko spotykany zestaw składają się: piec, para dmuchaw leżących, wieża wyciągowa, napędzana wodą, dwa komponenty nagrzewnic rekuperatorowych, prażaków rudy oraz odpylacz. Obecnie hutę można zwiedzać przez cały rok. Wstęp dla gości jest płatny.

folia strecz